تولید نانوکامپوزیت ضد میکروب بر پایه کیتوسان

در بیمارستان ها باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها زمانی که زمینه رشد آنها فراهم شود رشد کرده و آلودگی ایجاد می کنند؛ به دلیل اینکه این باکتری ها بیماری زا هستند می توانند سلامت انسان را به خطر بیندازند همچنین آلودگی های باکتریایی و قارچی مواد غذایی علاوه بر تهدیدات سلامتی جامعه ضایعات مواد غذایی را افزایش می دهند. محققان با بکارگیری فناوری نانو، کامپوزیت های ضد میکروب را تولید می کنند که در صنایع مختلف نساجی، آرایشی و بهداشتی، صنایع مواد غذایی و … کاربرد دارند. این نانوکامپوزیت بر پایه نانوذرات کیتوزان ( نانوذرات کیتوسان) است.

کیتوسان یک پلیمر با منشا زیستی و زیست سازگاری است که از کیتین مشتق می شود. این زیست پلیمر دارای خواص ضد میکروبی است و وقتی به نانو ذرات خود تبدیل می شود اثر ضد میکروبی آنها را بهبود می دهد.

بعضی از باکتری های گرم منفی حساسیت کمتری نسبت به کیتوسان دارند و برای رفع این مشکل در این طرح نانوذرات کیتوسان با یک پپتید فعال اصلاح و ترکیب شد که علاوه بر حساسیت قارچ ها و باکتریهای گرم مثبت به  باکتری های گرم منفی هم حساسیت نشان می دهند به طوریکه اثر ضد میکروبی در آن فعال می شود.

کیتوسان پلیمر سازگار، زیست تخریب پذیر و فاقد سمیت است که به راحتی در سیستم بیولوژیکی تجربه می شود، این زیست پلیمر از کیتین مشتق می شود که عمدتا از پوسته میگو استحصال می شود.

نانو کامپوزیت کیتوسان حاوی پپتید فعال بوده که با غلظت خیلی پایین اثر ضدمیکروبی خود را دارند؛ این نانو ماده باکتری های گرم منفی و گرم مثبت و طیف وسیعی از قارچ ها را از بین می برد. اثر ضدمیکروبی سریع به دلیل بر هم کنش الکترو استاتیکی کیتوسان با دیواره میکروبی و همچنین اثر کشندگی باکتری در غلظت بسیار پایین به خاطر پپتید فعال ضدمیکروب از خواص این محصول به شمار می رود.

این محصول در انواع منسوجات و بانداژهای ضدمیکروب، ضدعفونی کننده دهان، جلوگیری از فساد مواد غذایی، ضدعفونی کردن سطوح مختلف از جمله بیمارستان ها، جلوگیری از تولید بوی بدن و پا و بندآورنده سریع خونریزی استفاده می شود.

این نانوکامپوزیت کیتوسان/پپتید مخاطرات نانو ذرات نقره را نداشته و یک محصول زیست سازگار محسوب می شود بنابراین انتظار می رود این محصول در آینده جای نانوذرات نقره را در صنعت پزشکی و بهداشتی گرفته و دامنه کاربرد آن به حوزه های دیگری همچون آب و فاضلاب، فیلتراسیون آب و هوا، داروسازی و صنایع مواد غذایی گسترش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =