کاربردهای کیتوسان در صنایع نظامی و دفاعی

کاربردهای کیتوسان در صنایع نظامی و دفاعی

  • کاربرد دفاعی کیتوسان به عنوان پوشش محافظ برای سربازان

“کیتین” که از میگوها، قارچ‌ها و ارگانیسم‌های دیگر گرفته می‌شود، ممکن است برای چاپ سه بعدی پوشش‌های پلیمری محافظ چند لایه جدید بکار گرفته شود تا از سربازان در برابر گلوله، لیزر، گازهای سمی، میکروب‌ها و سایر خطرات محافظت کند.

کیتین از مشتقات گلوکز با ساختار پلیمری زنجیره بلند آن است که توسط “گروه‌های آستیل
“(acetyl groups)  نگه داشته می‌شود. هنگامی که این گروه‌ها برداشته می‌شوند، کیتین تبدیل به کیتوزان می‌شود که یک فیبر کمتر شکننده است و راحت‌تر می‌توان آن را کنترل کرد.

محققان برای تبدیل کیتوزان به یک پوشش محافظ کاربردی، ساختار سطح اتمی آن را تغییر داده اند تا به آن کمک کند دارای لایه‌های کاربردی شود. این لایه‌ها را می‌توان با چاپ سه‌بعدی ایجاد کرد تا لایه‌های مختلف با کارکردهای مختلف از جمله لایه مقاوم به ضربه، لایه جاذب انرژی، لایه‌ای برای جذب گازهای سمی با نانوذرات زغال سنگ و یک لایه پارچه‌ای برای چسبندگی ایجاد شود.

اگرچه این تحقیق با هدف تولید پوشش‌های محافظ چندلایه برای سربازان انجام شده است، اما محققان می‌گویند این پروژه می‌تواند کاربردهایی در خودروسازی، ساخت و ساز ساختمانی و سایر صنایع داشته باشد.

  • کاربرد نظامی کیتوسان به عنوان پودر منعقد کننده خون

از آنجا که خونریزی ناشی از اصابت گلوله و ترکش، از مهمترین دلایل از دست رفتن جان سربازان زخمی در مناطق جنگی است در صورت بکارگیری پودر منعقد کننده خون، تلفات نظامیان کاهش چشمگیری می یابد. کیتوسان (chitosan) ، پلیمر زیستی است که از پوست میگو تهیه می گردد و بدلیل خواص ویژه ی بیوشیمیایی از قبیل زیست سازگاری، زیست تخریب پذیری، خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی، غیر سمی بودن، قابلیت ایجاد لختگی سریع خون و همچنین استفاده سریع و آسان، در زمینه ی تولید پودر منعقد کننده خون کاربرد دارد. از آنجا که از سویی، در طول ساختار زنجیره ای کیتوسان، بارهای مثبت گسترده شده اند و از سوی دیگر گلبول های قرمز و پلاکت های خون دارای بار منفی هستند، برهمکنش این کاتیون ها و آنیون ها موجب ایجاد لختگی سریع خون می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =